Čo by ste mali vedieť o vajíčkach (kat. 0-13 kg)?

V tomto blogu by som rada napísala niečo nemálo o vajíčkach (autosedačkách od narodenia cca do 1-1,5 roka), informácie, ktoré som za roky zozbierala.

1. Novorodenec a nesediace bábätko (až na malé výnimky) VŽDY patrí do vajíčka.

Prečo? Každá univerzálna autosedačka 0-18, 0-25, či nebodaj 0-36  je svojou konštrukciou (pásy hrubšie, tuhšie, ďalej od seba, poloha zapínania medzi nožičkami, ...) uspôsobená pre podstatne väčšie dieťa, pre bábätko jednoducho veľká a tým pádom nie bezpečná. Okrem toho neposkytuje nesediacemu dieťaťu polohu "klbka" tak ako vajíčko a teda je škodlivá pre jeho chbticu.

2. Vyhnite sa vajíčku "z trojkombinácie"

V trojkombinácii väčšinou (až na malé výnimky) bývajú malé, nepohodlné, vložkovo zle riešené vajíčka bez akýchkoľvek nezávislých testov (len so základnou homologizáciou pre EÚ trh), aj dobré značky kočíkov dávajú niekedy do trojkombinácií skôr základné modely vajíčok ich značiek (často krát opäť malé s nedostatočnými vložkami).

3. Základňa k vajíčku nie je nutnosť

Základňa je k vajíčku výborná vymoženosť, ktorú určite využijete ak s bábätkom budete jazdiť často (v podstate denne) pretože . Nie je však nutnosťou pokiaľ viete vajíčko správne a pevne pripútať pásom auta. Pozor na isofixovú základňu v autách so šikmými sedadlami, je možné, že vajíčko kvôli základni budete mať veľmi nasedato, čo (hlavne u nesediaceho) bábätka môže viesť k nespokojnosti a k padaniu hlavičky pri spánku. V autách so šikmými sedadlami odporúčam buď vajíčko bez základne, alebo vajíčko so základňou pripútateľnou (aj) pásom auta, ktorú viete vypodložiť klinom (na vyrovnanie sklonu).

4. Ak dieťatku trčia z vajíčka nožičky, neznamená to, že treba vajíčko vymeniť

Trčiace nožičky z vajíčka, sú bezpečnostne úplne v poriadku. Aj nožičky vyložené na operadle auta, aj nožičky pokrčené v kolienkach. Nie je to dôvod vajíčko meniť, hlavne ak máte kvalitné, bezpečné vajíčko. Vajíčko je dieťatku malé ak (aj pri nastavení na najvyššiu pozíciu a po vybratí všetkých vložiek) dieťatku trčí z vajíčka hlava alebo pásy vajíčka začínajú hlboko pod ramienkami (troška pod nimi začínať môžu).