Pútanie detí v detskej autosedačke
Pre pripútanie dieťaťa v sedadle sú k dispozícii rôzne systémy:
- bezpečnostné pásy,
- pultíky,
- trojbodový pás auta.
V prípade detských sedačiek s vlastným bezpečnostným pásom sa rozlišuje medzi trojbodovým a päťbodovým pásom.
Detské sedačky pre najmenších majú väčšinou trojbodový pás (pás Y), ktorý prechádza cez plecia a je pripútaný medzi nohami.
Pre väčšie deti sú k dispozícii detské sedačky s päťbodovými bezpečnostnými pásmi, ktoré obiehajú okolo bokov/panvy vpravo a vľavo a sú zapnuté cez brucho/medzi nohami.
Dôležité pri pútaní: Popruhy musia byť vždy čo najbližšie k telu dieťaťa a prispôsobené veľkosti tela (výške ramien).
Autosedačka a pevné pripútanie pritom chránia dieťa nielen pri čelnom náraze, ale udržujú jeho polohu aj pri prevrátení auta.
ADAC odporúča vyzliecť hrubé bundy a správne zaistené dieťa prikryť dekou, aby pás dokonale sedel. (nie je to len kvôli tomu, že by sa pásy mohli zošmyknúť, ale aj keď sa Vám bude zdať, že máte pásy dotiahnuté na doraz, tak pri náraze je vyvinutá taká sila, ktorá dokáže tú vrstvu bundy alebo iného hrubého, zvlneného oblečenia stlačiť a tým spôsobiť náraz o samotný pás, ktorým je dieťa pripútané a to následne spôsobuje vnútorné poranenia, prípadne zbytočné pomliaždeniny, ktorým sa dá prejsť správnym oblečením a riadnym dotiahnutím pásov)
https://www.youtube.com/watch?v=V7bTQsU_4Mo
https://www.youtube.com/watch?v=56V9KAjl2-s
https://www.youtube.com/watch?v=r7jYb064Wnw
Video s ukážkou ako pôsobia sily pri slabo zatiahnutom páse (platí aj pri 5bodovom, o to viac, že pri zle zvolenej sedačke, kde je zapínacia spona uložená viac na bruchu než medzi nohami, a tým zasahuje do mäkkých častí tela, hrozí pri náraze poškodenie vnútorných orgánov, kde ich poškodenie častokrát nie je odhalené včas, keďže nie je na prvý pohľad viditeľné).
Vozenie bez búnd a hrubých vrstiev platí samozrejme aj pre dospelých, ak chceme zachovať vyššiu bezpečnosť!
https://www.youtube.com/watch?v=o0XVZbktU-Y
Detská sedačka s nárazovým telesom (pult) je vždy pripevnená v smere jazdy a v spojení s trojbodovým pásom vozidla.
Detské sedačky otočené proti smeru jazdy s bezpečnostnými pásmi by sa však mali vždy uprednostňovať pred detskými sedačkami smerujúcimi dopredu, pretože deti sú najbezpečnejšie umiestnené práve proti smeru jazdy. ADAC odporúča, aby deti minimálne do dvoch rokov cestovali iba proti smeru jazdy.
(* poznámka predajcu rôzne značky odporúčajú rôzny vek, zväčša do 3-4rokov, avšak väčšinou odporúčajú čo najdlhšie ako je to možné, jazda v protismere je momentálne možná maximálne do 36kg a 125cm alebo 25kg a 135cm, čo je v priemere do 5-6rokov)
Pri podsedákoch s opierkou chrbta (sedačky kategórie 15-36kg/100-150cm) sú deti takmer vždy zaistené bežným- trojbodovým bezpečnostným pásom vozidla.
Je preto dôležité zabezpečiť, aby ramenný popruh prebiehal centrálne cez rameno dieťaťa a aby nevypadával z popruhu počas spánku. Keď sa dieťa pohybuje, musí byť ramenný pás vždy znovu utiahnutý automatickým navíjačom pásu.
UKÁŽKY NASTAVENIA VÝŠKY PÁSOV (každé nastavenie výšky pásov je vždy uvedené v návode)
Britax Romer 0-13kg Cybex 0-13kg
Nuna 0-13kg Joie 0-13kg
Maxi-Cosi 0-13kg Besafe 0-13kg
Axkid
Axkid 0-25kg Besafe 0-25kg
Nuna 0-18kg Besafe 0-18kg
Joie 0-18kg Klippan
Britax Romer 15-36kg/100-150cm Nuna 15-36kg/100-150cm
Joie 15-36kg/100-150cm Maxi-cosi 15-36kg/100-150cm
Besafe 15-36kg/100-150cm
Preložené zo stránok ADAC. Doplnené o poznatky predajcov a užívateľov.
https://www.adac.de/verkehr/verkehrssicherheit/kindersicherheit/kindersitzberater/